I Slavonski Brod obilježio Dan ružičaste vrpce

462245323_1139095884669456_2711128152174070675_n

Odlukom Hrvatskog sabora, svake godine početkom listopada obilježava se Nacionalni dan borbe protiv raka dojke – Dan ružičaste vrpce.

Akciju, 25 godinu zaredom, organizirala je Liga za borbu protiv raka Brodsko-posavske županije, u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo i udrugom žena operiranih od raka dojke ‘Nada’, na Gradskoj tržnici u Slavonskom Brodu. Podršku je svojim dolaskom dao i brodski gradonačelnik Mirko Duspara.

Na tržnici su se okupili građani svih dobnih skupina, kao znak solidarnosti s oboljelima od raka dojke. Aktivisti i volonteri društva dijelili su informativne brošure o važnosti ranog otkrivanja bolesti, te besplatne savjete o zdravlju i redovitom pregledu dojki.

  • Nažalost, karcinom dojke sve je češći. Obolijeva jedna od osam žena. U posljednje vrijeme ta je populacija oboljelih sve mlađa. Imamo i pacijentice ispod trideset godina. Ovaj mjesec posvećujemo naglašavanju važnosti prevencije, redovitih samopregleda, ali i dijagnostičkih pregleda koji idu prema dobi – ultrazvuk do četrdesete, a sa 40 prva mamografija. Od 50. godine, sve žene ulaze u Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke kad na kućnu adresu dobivaju poziv na preventivnu mamografiju. Kad već netko drugi tako brine o vašem zdravlju, odazovite se. – kazala je Ana Muldini Dragoja, voditeljica Odjela kliničke radiologije.

Posebna pažnja posvećena je prikupljanju donacija za pomoć u liječenju oboljelih žena, a prihod je namijenjen podršci lokalnim udrugama. Volonteri su također organizirali radionice o zdravom načinu života, gdje su posjetitelji mogli saznati više o važnosti zdrave prehrane, tjelesne aktivnosti i smanjenju stresa u prevenciji raka dojke. Za djecu je organiziran kutak za igru i kreativne radionice, čime se događaj dodatno obogatio obiteljskom atmosferom. Svrha obilježavanja ovog dana je rano otkrivanje raka dojke kako bi se povećao broj izlječenja od te opake bolesti jer, istraživanja su pokazala, 90 % oboljelih žena može se izliječiti ako se bolest otkrije na vrijeme. Obilježavanje Dana ružičaste vrpce snažna je poruka o važnosti prevencije, podrške i borbe protiv raka dojke, koja će, kako je istaknuto, ostati u fokusu i u nadolazećim mjesecima kroz različite edukativne i preventivne programe na području grada.

Rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Većina slučajeva dijagnosticira se kod starijih žena, čak preko 80 % novooboljelih je starije od 50  godina, no od raka dojke mogu oboljeti i mlađe žene, pa je važno da se već od najranije mladosti započne s redovitim pregledima grudi.

Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali znatno rjeđe nego žene. Jedan posto svih zabilježenih slučajeva raka dojke zabilježen je kod muškog spola.

Pet do deset posto svih karcinoma dojke nasljedni su, a najznačajniji rizični čimbenici koji povećavaju rizik nastanka raka dojke jesu:

• dob

• prva menstruacija prije 12. godine života

• menopauza nakon 50. godine života

• nerađanje ili rađanje poslije 30. godine života

• pojavnost raka dojke i/ili raka jajnika kod bližih srodnika

• prethodna bolest dojke

Rak dojke više nije najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu, nakon raka pluća na prvom te kolorektalnog raka na drugom mjestu. To je dijelom rezultat provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, ali i sve bolje dijagnostike i liječenja raka dojke.

Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke obuhvaćene su sve žene u RH u dobi od 50 do 69 godina. U okviru programa žene mogu obaviti mamografski pregled dojki svake dvije godine. Žene na kućnu adresu dobiju poziv za besplatni mamografski pregled.

Prema službenim podacima odaziv u nacionalni program se kreće oko 60 %. Međutim, dio žena obavlja mamografski pregled i izvan programa, zbog čega se ne odazivaju na poziv (sistematski pregledi i pregledi u privatnom sektoru).

462043432_1139095991336112_6268852933197513491_n 462043801_1139096034669441_4475014245214773949_n